Japońskie wnętrza

 Styl japoński we wnętrzach – w przeciwieństwie do innych nurtów orientalnych – przyciąga uwagę swym umiarem, prostotą oraz wyjątkowym spokojem. To właśnie z tego powodu od lat cieszy się popularnością wśród żyjących w pośpiechu mieszkańców Zachodu. Przy odrobinie wysiłku możemy wprowadzić go także do naszego mieszkania.
W kolorystyce mieszkań dominują naturalne barwy – biele, beże, brązy lub zielenie, występujące w delikatnych monochromatycznych kompozycjach. Co jednak ciekawie, gdzieniegdzie pojawiają się również wyraźniejsze akcenty w postaci połączeń bieli z czerwienią, fioletem, różem lub nawet czernią (w przeciwieństwie do Europejczyków Japończycy chętnie sięgają po czerń we wnętrzach). Obok barw inspirowanych przyrodą w japońskich wnętrzach bardzo ważny jest dobór materiałów. Niewskazane jest stosowane sztucznych tkanin lub plastikowych elementów wyposażenia. Polecane są natomiast różne odmiany drewna m.in. charakterystyczny dla Orientu bambus, papier (np. w formie lampionów), kamienie oraz naturalne tkaniny, takie jak len lub bawełna.
Japońskie mieszkania są niemal zupełnie pozbawione mebli. Chętnie wykorzystuje się skrytki pod podłogą oraz wnęki lub wielofunkcyjne sprzęty – przeważnie niskie i lekkie, o prostych, geometrycznych kształtach. Na drewnianych podłogach znaleźć można jedynie poduszki lub maty do siedzenia – żadnych dywanów. Popularnym zwyczajem jest również spanie na rozwijanych matach (tzw. tatami). Najważniejsze elementy takie jak stolik, łóżko czy fotele w każdym pomieszczeniu umieszcza się w centrum pokoju – w ten sposób podkreśla się ich wyjątkową rolę.
Zgodnie z filozofią zen należy unikać wszystkiego, co zbędne czyli różnego rodzaju dekoracji i bibelotów. Chętnie zdobi się natomiast ściany i drzwi delikatnymi obrazami lub zwojami z napisami japońskimi (tzw. kakemono). Mile widziane są także rośliny np. orchidee lub miniaturowe drzewka bonsai.