Jak czyścić rolety, żaluzje i plisy?

Rolety i żaluzje są ładne pod warunkiem, że są czyste. Niestety, często materiał, z którego są wykonane bądź ich delikatna zdawałoby się konstrukcja, odstraszają użytkowników od ich czyszczenia. A to wcale nie jest takie trudne i nic się nie stanie, pod warunkiem przestrzegania paru zasad.


Czyszczenie rolet
Rolety materiałowe (kasetowe, wolnowiszące, dzień-noc) nie nadają się do prania na mokro. Pamiętajmy też, aby nie ściągać tkaniny z rolki nawojowej, ponieważ ponowne prawidłowe nawinięcie tkaniny wymaga odpowiednich narzędzi.
Rolety materiałowe czyścimy na sucho ściereczką z mikrofibry lub odkurzaczem, by usunąć z nich kurz i inne zabrudzenia. Niewielkie plamki można delikatnie zeskrobać lub wytrzeć gumką do ścierania. W przypadku silniejszych zabrudzeń można spróbować przetrzeć roletę wilgotną gąbką namoczoną w letniej wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu. Trzeba to robić ostrożnie, aby na rolecie nie zostały zacieki i odbarwienia. Po przetarciu na mokro roletę trzeba pozostawić rozwiniętą do momentu, gdy będzie całkiem sucha.
Uwaga! Materiału, z którego wykonano rolety, nie powinno się wkładać do pralki, gdyż grozi to nie tylko wyblaknięciem koloru, lecz również zniekształceniem tkaniny. Pod żadnym pozorem nie wolno też go prasować. Rolety są często pokryte warstwą gumy, więc prasowanie może skończyć się źle i dla materiału, i dla żelazka.

Rolety rzymskie

Wyjątkiem są tzw. rolety rzymskie z tkanin zasłonowych bądź firanowych, które można czyścić na mokro nawet we własnej pralce (najczęściej ręcznie lub do 30 stopni C - bez odwirowania, żeby było łatwiej wyprasować) lub w pralni chemicznej. Ich konstrukcja pozwala na szybki i nieskomplikowany montaż i demontaż materiału zasłaniającego okno.

Plisy

Materiał w plisach także można w równie łatwy sposób zamontować i zdemontować. Nie powinno się ich prać w pralce, natomiast jak najbardziej można je namoczyć w wodzie z łagodnym detergentem. Należy jednak pamiętać o suszeniu plis zwijając je w harmonijkę.

Żaluzje z drewna, PCV i aluminium
Żaluzje poziome wykonane z drewna omiatamy z kurzu suchą ściereczką lub specjalną szczotką do czyszczenia żaluzji z drewna. Czyszczenie żaluzji na mokro zmniejsza ich żywotność, dlatego lepiej stosować taką metodę tylko wtedy, kiedy to naprawdę konieczne. Natomiast można je przecierać szmatką nasączoną płynem do pielęgnacji drewna. Będą lśniące, a dzięki jego właściwościom antystatycznym dłużej pozostaną czyste.
Żaluzje z tworzywa sztucznego (PVC), jeśli są mocno zabrudzone, można myć ściereczką zwilżoną w wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu, po czym trzeba je wytrzeć do sucha.
Żaluzji aluminiowych nie powinno się czyścić na mokro. Jeśli są bardzo zakurzone, poleca się wytarcie każdego elementu lekko wilgotną ściereczką z mikrofibry i zastosowanie środka antystatycznego.

Żaluzje pionowe, czyli verticale
Są znacznie łatwiejsze w czyszczeniu. Kurz z lameli najlepiej usuwać odkurzaczem, ale kiedy to nie wystarcza można je wyprać w pralce nastawionej na program do tkanin delikatnych i niską temperaturę. Lamele przed włożeniem do bębna należy zwinąć i zabezpieczyć przed rozwijaniem się, nie wolno ich też wirować. Suszy się je w pozycji rozłożonej na łóżku lub desce do prasowania.